Gastronomia, oraz wszystkie powiązane z tym określeniem szeroko pojęte pomieszczenia takie jak zmywak, magazyn czy kuchnia wymagają nie tylko odpowiednio zabezpieczającego ubrania, oraz zakrycia włosów, ale także obuwia gastronomicznego zgodnego z przepisami BHP. Pracownik, a także personel pomocniczy musi być wyposażony w buty gastronomiczne adekwatne do wykonywanych zadań w przestrzeni gastronomicznej. W trosce o bezpieczeństwo i higienę, obuwie gastronomiczne jest wręcz niezbędne w pracy kucharza, pomocy kuchennej czy magazyniera kuchni.
Cechy obuwia gastronomicznego
Aby przeciwdziałać wypadkom, oraz niebezpiecznym zdarzeniom na kuchni, barze czy restauracji, każdy pracownik musi używać butów ochronnych. Buty gastronomiczne powinny posiadać takie cechy jak:
- łatwość w utrzymaniu czystości
- antypoślizgowość
- wodoodporność
- możliwość zabezpieczenia stopy przed wrzątkiem
- możliwość zabezpieczenia stopy przed kontaktem z niebezpiecznymi przedmiotami np. nóż
- przewiewność
- możliwość zabezpieczenia stopy przed kontaktem ze środkami dezynfekującymi
- powinny być dobrze wyprofilowane, zapewniające wygodę
- powinny posiadać pasek zabezpieczający przed ześlizgnięciem się ze stopy
- być wykonane z wysokiej jakości tworzywa np. tworzywo EVA charakteryzujące się twardością i elastycznością
- winny być lekkie, z wymienną wkładką wewnętrzną
Buty gastronomiczne – zalecenia
W zgodzie z przepisami wszystkie podmioty gospodarcze wykonujące usługi gastronomiczne powinny zaopatrzyć pracownika w buty gastronomiczne spełniające normy i zalecenia. Użytkowanie i konserwacja butów gastronomicznych winna odbywać się zgodnie z zaleceniami, a pracownik w trosce o swoje bezpieczeństwo powinien ich bezwzględnie używać.